Život se nedá reklamovat, ale dá se v něm žít naplno...

drogy

17. února 2009 v 16:13 | katy :) |  závislosti a jiné
Děvčata možná i kluci :)
dnes jsem tu hlavně proto, abych vám řekla něco o drogách.
Doufám že víte jaký to je svinsto.

V dnešní době se hodně mluví o
drogách. Ale co to vlastně je? Zjednodušeně lze říci, že je to přírodní nebo chemicky připravená (syntetická) látka, která má vliv na vnitřní stav člověka, jeho prožívání vnější reality
(tzv. psychotropní účinek) a může vyvolat závislost. Některé látky mají také vliv na vědomí člověka, ale pokud je s tímto záměrem nepoužívá, nepovažujeme je za drogu. Z určitého hlediska se může stát drogou i káva, hazardní a počítačové hry
, televize, sex, peníze či dokonce práce. Tyto drogy jsou ale společností tolerovány, a proto je řadíme mezi drogy legální.
Drogy ilegální pak můžeme rozdělit podle rizika spojeného s jejich užíváním:

  1. canabinoidy neboli konopí a jeho produkty, kam zahrnujeme marihuanu, hašiš a hašišový olej. Projevují se euforií, uvolněním zábran, zvýrazněním chuti k jídlu, zmateným chováním a zesílením momentálního duševního stavu, tzv. "flashbackem".
  2. stimulační látky. Do této skupiny patří například pervitin, kokain, crack a další. Tyto látky vedou k poklesu tepové frekvence a krevního tlaku, ztrátě chuti k jídlu. Při požití máme schopnost vcítit se do druhého a trpíme nespavostí.
  3. opiáty jako jsou kodein, morfin, braun, heroin a opium utlumující dýchání, nabýváme pocitu euforie, zklidnění, máme zúžené zornice a pociťujeme lhostejnost vůči problémům.
  4. halucinogeny LSD, lysohlávky či durman způsobují změněné vnímání času a prostoru, "flashback", přeludy a halucinace.
  5. tlumící látky můžeme ještě rozdělit do několika skupin a patří sem rohypnol, alkohol, toluen a řada dalších. Díky požití těchto drog nastane celkový útlum, zastřená řeč a dezorientace. Některé tyto drogy jsou i legální.
Ovšem při nadměrném požití drogy, kdy si vezmeme větší množství, než je schopen náš organismus vstřebat, se můžeme i předávkovat. V jednotlivých kategoriích se projevuje předávkování jinak. Větší požití drog může způsobit únavu, paranoiu, křeče, různé psychózy, poškození jater, dýchacích cest, mozkových tkání, může způsobit kóma, dokonce i smrt a má i mnoho dalších negací.
Nejčastějšími důvody drogové závislosti jsou problémy, a to jak doma, ve škole či s partnerem, nezvládání stresových situací, snaha zařadit se mezi ostatní (když to dělají ostatní, proč bych nemohl já?), snaha vyniknout, nuda, nedostatek zájmů. Touha po nezvyklých zážitcích či touha zkusit něco nového.
Drogy jsou všude kolem nás, staly se součástí našeho života. Je dobré si uvědomit, že ideální bezdrogová společnost neexistuje. Jde jen o to, jak se nejlépe s tímto problémem vyrovnat. Není možné nalézt univerzální recept. Všechny černobílá řešení typu - to já bych s nimi zatočil - svědčí jen o neznalosti věci. Výskyt drogového problému rovněž nevyloučí sebelepší výchova ani prevence. Ale výrazně může snížit riziko. A o to zejména jde.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama